הבלוג הקודם
אינדקס גליקמי, מה זה?

אינדקס גליקמי, מה זה?

המונח "מדד גליקמי" או "אינדקס גליקמי " הוא מדד שמדרג את ההשפעה של פחמימות שונות על רמת הגלוקוז בדם. באופן כללי, פחמימות....

דיאטה דלת פחמימות ואיזון סוכרתי

דר' יהודית זליגמן, Ph.D, מומחית בתחום הביו-רפואה וגנטיקה
27/05/2019
דיאטה דלת פחמימות או דיאטה קטוגנית היא דיאטה שמטרתה לשנות את המטבוליזם מפחמימות לשומנים על ידי הפחתה משמעותית בצריכת פחמימות. הדיאטה מבוססת על צריכה גבוהה של שומן, על חשבון צריכת פחמימות. היא מכריחה את הגוף לשרוף חומצות שומן במקום סוכרים להפקת אנרגיה. כשיש מעט מאוד פחמימות בתזונה, הכבד הופך את השומן לחומצות שומן, שבתורן מפורקות לגופי קטון, ומכאן שמה של הדיאטה. דיאטה קטוגנית הייתה מקובלת כבר בתחילת המאה הקודמת כשיטה להפחתת התקפים אפילפטיים על ידי חיקוי מצב של צום, שבו ההתקפים האפילפטיים פוחתים.

בשנות ה-80 של המאה הקודמת נעשו מחקרים שהראו איך מזון משפיע על רמת הסוכר בדם. הנתונים שהצטברו על השפעת הרכב המזון וכמות הפחמימות בו על רמות הסוכר בדם היוו בסיס לדיאטת ההרזיה של אטקין והדיאטה של פרופ' ברנשטיין לטיפול בסוכרת. הבסיס המדעי לדיאטה - פחמימות גורמות לעליית סוכר חדה בדם, אכילה מרובה שלהם גורמת לתנגודת לאינסולין והשמנה. הסטה של המטבוליזם לכיוון שריפת שומנים מונעת עלייה חדה ברמת הסוכר בדם ולכן מונעת את ה"נזק" שנגרם. במהלך העשורים האחרונים הצטברו מחקרים שמצביעים על החשיבות של שילוב הדיאטה בטיפול בסוכרת. סוכרתיים שמשלבים דיאטה דלת פחמימות צורכים פחות תרופות ונהנים מאיזון סוכרתי טוב יותר מאלו שלא משלבים דיאטה. יותר מזה, מחקרים מצביעים על כך שאפשר למנוע סוכרת במאובחנים עם טרום סוכרת המשנים את התזונה ומשלבים ספורט. בשנים האחרונות דיאטות דלות פחמימות הפכו לפופולאריים גם בקרב ספורטאים שמשתמשים בה לסירוגין לשיפור הביצועים מאחר והגוף יוצר יותר אנרגיה (ATP) משריפת שומנים ((sleep low training.

סוכרת הפכה למגפת המאה הנוכחית. למרות שלל התרופות, הטכנולוגיות והמכשור לניטור הסוכר בדם מספר הסוכרתיים גדל משנה לשנה. אחת הסיבות הבולטות לעלייה בסוכרת היא כמות הפחמימות העצומה שנמצאת במזון שלנו, המתוק וגם המלוח. אנחנו מכורים לפחמימות ואוכלים יותר פחמימות ממה שהגוף שלנו צריך וזו אחת הסיבות הבולטות להשמנה, מחלות מטבוליות רבות וסוכרת.

תזונה דלת פחמימה יכולה להיות קיצונית כשהדיאטה מכילה עד 30 גר' פחמימות ביום. דיאטה כזו אינה מומלצת ודורשת ליווי של דיאטנ/ית כדי לוודא שהתזונה תכלול את כל הוויטמינים והמינראליים הנחוצים,  ישירות ממזון או באמצעות תוספי תזונה. דיאטה כזו יכולה להיות מיטיבה ומתאימה לאורח החיים של אנשים מסויימים ולאחרים היא יכולה להזיק ולפגוע באיכות החיים.

דיאטה דלת פחמימות מאוזנת המומלצת לסוכרתיים היא דיאטה שמבוססת על תזונה הדומה לתזונה ים תיכונית, כאשר הדגש הוא על אכילת שומנים בריאים מהצומח (שמן זית, אגוזים, אבוקדו, טחינה וכו), ביצים, גבינות, בשר, דגים וירקות על חשבון הפחמימות (למשל: לחם, אורז, תפוחי אדמה, פסטה). מחקרים מצביעים על כך שדיאטה כזו עוזרת לשפר את האיזון של רמות הסוכר בדם,  אז למה להיות קיצוני?
עבור סוכרתי, איכות חיים זה היכולת לאכול ולחגוג עם כולם, כמו כולם, בלי לסכן את הבריאות.

הקמנו את ספירוגר, מיזם טכנולוגי שהולך לעשות מהפך בתחום הקונדיטוריה לסוכרתיים כדי להעלות את איכות החיים של סוכרתיים ושל כולנו ולמנוע מחלות.
אנחנו מפתחים מאפים ומתוקים שנראים וטועמים רגיל, רק ללא הסוכר והפחמימות המזיקות. הטכנולוגיה שלנו היא קומבינציה של מתודות ופורמולות שמאפשרות ערך תזונתי גבוה (עשיר בסיבים תזונתיים, ויטמינים וחלבון) עם נראות וטעם ברמה גבוה. 
כדי שכולנו נוכל לחגוג עם מאפים מפנקים ביחד
x

#{title}

#{text}

#{price}