הבלוג הבא
אינדקס גליקמי, מה זה?

אינדקס גליקמי, מה זה?

המונח "מדד גליקמי" או "אינדקס גליקמי " הוא מדד שמדרג את ההשפעה של פחמימות שונות על רמת הגלוקוז בדם.


עקבו אחרינו 

"ללא תוספת סוכר" – זה בריא?

 
דר' יהודית זליגמן, Ph.D, מומחית בתחום הביו-רפואה וגנטיקה
17/08/2016
image alt

חודשים לבקרים אנחנו שומעים על עוד ועוד מרכיבים מזיקים במזון שאנו אוכלים עד שנידמה שאי אפשר לאכול דבר ואולי בקרוב נצטרך להסתפק באוויר, שגם הוא מסתבר מזוהם.

באווירה של "זאב זאב.." כבר קשה להבחין מה נכון לבריאות ואיזה מרכיבים בתזונה ישפיעו ביותר על איכות חיינו. מסתבר שהפחמימות שאנו אוכלים הכי משפיעות על התחלואה בעולם המערבי. עם זאת, רוב האוכלוסייה הבריאה בכלל לא יודעת מה זו פחמימה וכמובן לא מודעת לכמות הפחמימות שצורכת. על הנזק הבריאותי של הסוכר מדברים הרבה בתקשורת ורבים מודעים ומשתדלים לצרוך מוצרים שיש בהם פחות סוכר או "ללא תוספת סוכר".  אבל רבים לא שמים לב שמוצרים ללא תוספת סוכר יכולים להיות עשירים מאוד בפחמימות. למעשה המינוח "ללא תוספת סוכר" יוצרת אשליה של "בריא" כאשר למעשה המוצר מאוד לא מאוזן בערך התזונתי שלו והוא עשיר בצורה מופרזת בפחמימות.

ראוי לציין שהפחמימות מאוד חשובות בתזונה שלנו, הן מרכיבות את גופנו וחיוניות ביותר לנשימה, לגדילה ותקינות הגוף. הפרדוקס הוא שבעולם המערבי אוכלים כמות מופרזת של פחמימות וזו הסיבה העקרית להשמנה, לעששת בשיניים ולעליה בסיכון למחלות מטבוליות שונות, כולל סוכרת, מחלות כלי דם, לב וסרטן.
 

הפחמימות הן קבוצה של מולקולות שהמשותף להן מבנה של פחמן ומימן. הן יוצרות שרשרות קצרות (דו-סוכרים) או ארוכות (רב-סוכרים) כאשר מולקולת הגלוקוז (חד-סוכר) משמשת אבן הבניין שלהם עם או ללא חד-סוכרים נוספים כגון: הסוכרוז שאנו צורכים כסוכר לבן או חום הוא צרוף של גלוקוז עם פרוקטוז. העמילן שנמצא בזרעי הצמחים והוא מרכיב ממצק המצוי ברבים ממזונותינו בנוי משרשרת ארוכה מאוד של מולקולות גלוקוז. השרשרות האלו מתפרקות בגוף והגלוקוז משתחרר לדם ומשמש מקור לאנרגיה עבור תאי הגוף שלנו.

מוצרים "ללא תוספת סוכר" עשירים לרוב בפחמימות ממרכיבי הקמח והעמילנים. ניתן למצוא מוצרים כאלה לסוכרתיים שממותקים עם ממתיק מלטיטול שגם הוא סוג של סוכר שמתפרק בחלקו ומגיע לדם. מוצרים נוספים "ללא תוספת סוכר" מוגדרים כמוצרי "בריאות" וממותקים בממתיקים טבעים כמו דבש וסילאן שלהם ערך קלורי גבוה והם עשירים מאוד בפחמימות. למעשה המינוח "ללא תוספת סוכר" יוצרת אשליה של "בריא" כאשר למעשה המוצר מאוד עשיר בפחמימות. תוספת של ממתיקים טבעיים לא הופכים את המוצר לטוב יותר בערכים התזונתיים שלו.

הפחמימות, גם אם טבעיות, מתפרקות בגוף לגלוקוז ומעלות את רמת הסוכר בדם. 

העמילן שנמצא ברבים ממזונותינו, כולל לחמים, מאפים וקטניות מתפרק ליחידות גלוקוז, מעלה את רמת הסוכר בדם במהירות הדומה לזו של הסוכר ותורם הרבה מאוד לעליית הסוכר בדם.

ככל שסך הפחמימות גדול יותר כך הקפיצה ברמת הסוכר בדם תהיה חדה יותר.

מאחר ולרוב אנחנו אוכלים הרבה פחמימות ללא פעילות גופנית, תאי הגוף לא צורכים את הגלוקוז שמשתחרר לדם והעלייה בסוכר  גוררת הפרשה מהירה ומוגברת של אינסולין שפועל להחזרת רמת הסוכר בדם לנורמה התקינה ולאגירה של עודף הגלוקוז בתאי הכבד, בתאי השומן והשריר. סוכרתיים ואנשים עם נטיה לסוכרת רגישים במיוחד לכמות הפחמימות, אכילת פחמימות מעלה את רמת הסוכר בדם שלהם לאורך זמן בגלל חוסר יכולת של הגוף להגיב בצורה יעילה לריכוז הגלוקוז שמצטבר בדם. מחקרים מצביעים שעליות קיצוניות ברמת הסוכר בדם לאורך זמן זה סוג של פצצת זמן להתפרצות מחלה. גלוקוז גבוה בדם פוגע בייצור האינסולין בלבלב ומוריד את תגובת תאי הגוף לאינסולין, אשר מעלה את הסיכון למחלות כלי הדם ופגיעה באיברים שונים. בנוסף, הסוכרים הנאגרים הופכים לשומן והשמנה גם היא מעלה את הסיכון למחלות רבות, כולל סוכרת.

שימו לב לא רק לסוכר המוסף למזון, אלה לכל סך הפחמימות, כולל העמילן, שכמותו גדולה במזון שלנו אף יותר מהפחמימות הפשוטות. 

נכון שצריך לדעת מה אוכלים, אבל בטח לא צריך לפחד מפחמימות שהרי הן חשובות מאוד לבריאות הגוף והנפש. צריך לזכור שכמו הרבה דברים בחיים, הכל עניין של שיווי משקל. מי שאוהב פחמימות כמוני ולא יכול בלי לחם טוב, צריך "לשלם" על כך בפעילות גופנית. האמת היא שספורט יכול להיות מאוד מהנה ויש כאלה שיראו בזה כייף וזכות ולא סוג של "תשלום" כמוני. הצעד הראשון לשמירה על משקל, לניהול סוכרת ומניעת מחלות קשור במודעות לכמות וטיב הפחמימות שאנחנו אוכלים והבנת קשר שלהם לאנרגיה. לכן חשוב לי להסביר שכמות הפחמימות במוצרים מאוד חשובה ורלוונטית לבריאות שלנו. מבלבלים אותנו מאוד כשכותבים "ללא תוספת סוכר" כשלמעשה המוצר יכול להיות עשיר מאוד בפחמימות שמקפיצות את רמת הסוכר בדם ופוגעות בבריאותנו

 
x

#{title}

#{text}

#{price}