הבלוג הבא
אינדקס גליקמי, מה זה?

אינדקס גליקמי, מה זה?

המונח "מדד גליקמי" או "אינדקס גליקמי " הוא מדד שמדרג את ההשפעה של פחמימות שונות על רמת הגלוקוז בדם.


עקבו אחרינו 

"ללא תוספת סוכר" – זה בריא?

 
דר' יהודית זליגמן, Ph.D, מומחית בתחום הביו-רפואה וגנטיקה
17/08/2016
image alt

חודשים לבקרים אנחנו שומעים על עוד ועוד מרכיבים מזיקים במזון שאנו אוכלים עד שנידמה שאי אפשר לאכול דבר ואולי בקרוב נצטרך להסתפק באוויר, שגם הוא מסתבר מזוהם.

באווירה של "זאב זאב.." כבר קשה להבחין מה נכון לבריאות ואיזה מרכיבים בתזונה ישפיעו ביותר על איכות חיינו. מסתבר שהפחמימות שאנו אוכלים הכי משפיעות על התחלואה בעולם המערבי. עם זאת, רוב האוכלוסייה הבריאה בכלל לא יודעת מה זו פחמימה וכמובן לא מודעת לכמות הפחמימות שצורכת. על הנזק הבריאותי של הסוכר מדברים הרבה בתקשורת ורבים מודעים ומשתדלים לצרוך מוצרים שיש בהם פחות סוכר או "ללא תוספת סוכר".  אבל רבים לא שמים לב שמוצרים ללא תוספת סוכר יכולים להיות עשירים מאוד בפחמימות. למעשה המינוח "ללא תוספת סוכר" יוצרת אשליה של "בריא" כאשר למעשה המוצר מאוד לא מאוזן בערך התזונתי שלו והוא עשיר בצורה מופרזת בפחמימות.

ראוי לציין שהפחמימות מאוד חשובות בתזונה שלנו, הן מרכיבות את גופנו וחיוניות ביותר לנשימה, לגדילה ותקינות הגוף. הפרדוקס הוא שבעולם המערבי אוכלים כמות מופרזת של פחמימות וזו הסיבה העקרית להשמנה, לעששת בשיניים ולעליה בסיכון למחלות מטבוליות שונות, כולל סוכרת, מחלות כלי דם, לב וסרטן.
 

הפחמימות הן קבוצה של מולקולות שהמשותף להן מבנה של פחמן ומימן. הן יוצרות שרשרות קצרות (דו-סוכרים) או ארוכות (רב-סוכרים) כאשר מולקולת הגלוקוז (חד-סוכר) משמשת אבן הבניין שלהם עם או ללא חד-סוכרים נוספים כגון: הסוכרוז שאנו צורכים כסוכר לבן או חום הוא צרוף של גלוקוז עם פרוקטוז. העמילן שנמצא בזרעי הצמחים והוא מרכיב ממצק המצוי ברבים ממזונותינו בנוי משרשרת ארוכה מאוד של מולקולות גלוקוז. השרשרות האלו מתפרקות בגוף והגלוקוז משתחרר לדם ומשמש מקור לאנרגיה עבור תאי הגוף שלנו.

מוצרים "ללא תוספת סוכר" עשירים לרוב בפחמימות ממרכיבי הקמח והעמילנים. ניתן למצוא מוצרים כאלה לסוכרתיים שממותקים עם ממתיק מלטיטול שגם הוא סוג של סוכר שמתפרק בחלקו ומגיע לדם. מוצרים נוספים "ללא תוספת סוכר" מוגדרים כמוצרי "בריאות" וממותקים בממתיקים טבעים כמו דבש וסילאן שלהם ערך קלורי גבוה והם עשירים מאוד בפחמימות. למעשה המינוח "ללא תוספת סוכר" יוצרת אשליה של "בריא" כאשר למעשה המוצר מאוד עשיר בפחמימות. תוספת של ממתיקים טבעיים לא הופכים את המוצר לטוב יותר בערכים התזונתיים שלו.

הפחמימות, גם אם טבעיות, מתפרקות בגוף לגלוקוז ומעלות את רמת הסוכר בדם. 

העמילן שנמצא ברבים ממזונותינו, כולל לחמים, מאפים וקטניות מתפרק ליחידות גלוקוז, מעלה את רמת הסוכר בדם במהירות הדומה לזו של הסוכר ותורם הרבה מאוד לעליית הסוכר בדם.

ככל שסך הפחמימות גדול יותר כך הקפיצה ברמת הסוכר בדם תהיה חדה יותר.

מאחר ולרוב אנחנו אוכלים הרבה פחמימות ללא פעילות גופנית, תאי הגוף לא צורכים את הגלוקוז שמשתחרר לדם והעלייה בסוכר  גוררת הפרשה מהירה ומוגברת של אינסולין שפועל להחזרת רמת הסוכר בדם לנורמה התקינה ולאגירה של עודף הגלוקוז בתאי הכבד, בתאי השומן והשריר. סוכרתיים ואנשים עם נטיה לסוכרת רגישים במיוחד לכמות הפחמימות, אכילת פחמימות מעלה את רמת הסוכר בדם שלהם לאורך זמן בגלל חוסר יכולת של הגוף להגיב בצורה יעילה לריכוז הגלוקוז שמצטבר בדם. מחקרים מצביעים שעליות קיצוניות ברמת הסוכר בדם לאורך זמן זה סוג של פצצת זמן להתפרצות מחלה. גלוקוז גבוה בדם פוגע בייצור האינסולין בלבלב ומוריד את תגובת תאי הגוף לאינסולין, אשר מעלה את הסיכון למחלות כלי הדם ופגיעה באיברים שונים. בנוסף, הסוכרים הנאגרים הופכים לשומן והשמנה גם היא מעלה את הסיכון למחלות רבות, כולל סוכרת.

שימו לב לא רק לסוכר המוסף למזון, אלה לכל סך הפחמימות, כולל העמילן, שכמותו גדולה במזון שלנו אף יותר מהפחמימות הפשוטות. 

נכון שצריך לדעת מה אוכלים, אבל בטח לא צריך לפחד מפחמימות שהרי הן חשובות מאוד לבריאות הגוף והנפש. צריך לזכור שכמו הרבה דברים בחיים, הכל עניין של שיווי משקל. מי שאוהב פחמימות כמוני ולא יכול בלי לחם טוב, צריך "לשלם" על כך בפעילות גופנית. האמת היא שספורט יכול להיות מאוד מהנה ויש כאלה שיראו בזה כייף וזכות ולא סוג של "תשלום" כמוני. הצעד הראשון לשמירה על משקל, לניהול סוכרת ומניעת מחלות קשור במודעות לכמות וטיב הפחמימות שאנחנו אוכלים והבנת קשר שלהם לאנרגיה. לכן חשוב לי להסביר שכמות הפחמימות במוצרים מאוד חשובה ורלוונטית לבריאות שלנו. מבלבלים אותנו מאוד כשכותבים "ללא תוספת סוכר" כשלמעשה המוצר יכול להיות עשיר מאוד בפחמימות שמקפיצות את רמת הסוכר בדם ופוגעות בבריאותנו

 
תקנון אתר "ספירוגר" (חברת ד.י זליגמן יועצים בע"מ)

1. תקנון האתר-
1.1. תקנון זה מפרט את היחסים שבין בית העסק (המוכר) ללקוח (הרוכש). ברכישת מוצר הלקוח מסכים כי הוראות תקנון זה תחולנה עליו.
2. זמן אספקה ותנאי רכישה:
2.1. ככלל, אספקה ע"י איסוף בידי הרוכש מבית העסק אלא אם כן הוסכם מראש אחרת (משלוחים מותנים במרחק מבית העסק, גודל ההזמנה וזמינות אמצעי רכב).
2.2. המוצר יהיה זמין ללקוח בזמן של עד 3 ימי עסקים מיום ביצוע ההזמנה.
2.3. יום אספקת הסחורה- היום בו נמסרה הסחורה בבית העסק או ליעד המבוקש המוסכם.
2.4. יום ביצוע ההזמנה- היום בו אושרה העסקה ע"י חברת האשראי שהזין הלקוח בטופס ההזמנה.
2.5. ימי עסקים- אינם כוללים שישי, שבת, ערבי חג, חגים לרבות חול המועד.
2.6. עלות שליח נוספת להחלפה ע"פ מחירון שיקבע על-ידי בית העסק מעת לעת.
2.7. באם בוצעה שליחות באמצעות חברת שליחויות, לא יהיה החזר בגין עלות השליחויות- אשר בפועל משולמת לחברת השליחויות עבור השינוע ובאחריותה בלבד.
2.8. בית העסק יספק המוצר שהוזמן ללקוח בהתאם לתנאי ההזמנה והוראות תקנון זה. שירות ללקוח לאחר הזמנה, ולרבות מדיניות החזרת מוצרים, יהא בהתאם להוראות תקנון זה וכל דין.
3. מדיניות החזרת מוצרים:
3.1. מדיניות החזרת המוצרים הינה בכפוף לחוק הגנת הצרכן התשמ"א 1981 ולתקנותיו. היות והמוצר הינו מזון, הרי לגבי מוצרים תקינים בלבד, מרגע מסירת המוצר, לא ניתן יהיה להחזיר מוצרים לבית העסק, להחליפו ו/או ולקבל זיכוי עבורו.
3.2. במידה ומוצר נמסר פגום ואו שבור יינתן מוצר חליפי באותם תנאי משלוח של ההזמנה המקורית
3.3. לא יינתן זיכוי כספי בגין מוצרים שלא שולמה בגינם לבית העסק תמורה כספית, כגון מבצעים או מתנות.
3.4. באשר למוצרים שנמכרו בהנחה כחלק ממבצע ואשר הלקוח זכאי בגינם להחזר כאמור לעיל, ואשר הלקוח הביע עניין לקבל עבורם זיכוי כספי לשימוש באתר בית העסק, שווי הקרדיט יהיה שווה לסכום המקורי ששילם הלקוח בגין המוצר כאמור.
3.5. מוצר שנרכש בסכום הקטן מ 50 ש"ח לא תינתן האפשרות להחזר כספי.
3.6. אופן החזרת מוצרים פגומים - הלקוח יחזיר את המוצר חזרה לחנות על מנת לקבל החזר כספי. על המוצר לחזור לחנות עד תום שני ימי עסקים מיום אספקת הסחורה על מנת לקבל זיכוי למשך שנתיים או החלפה, על הלקוח להחזיר המוצר בתוך לא יאוחר מ- 14 ימים מיום אספקת הסחורה
3.7. אין החזר בגין שליחויות- אשר בפועל משולמת לחברת השליחויות.
3.8. החזר כספי בהתאם להוראות תקנון זה יבוצע לאחר 7 ימי עסקים מהחזרת המוצר לבית העסק או בתחילת החודש הקלנדארי העוקב- המאוחר מבין השניים.
4. קניין רוחני
4.1. בעל העסק הינו בעל מלוא הזכויות מכל סוג ומין בקשר לאתר ולתכניו, לרבות מוניטין, סמלים, כל סימן מסחרי ושם מסחרי, בין אם רשומים ובין אם לאו, וכל זכות דומה אחרת. מבלי לגרוע מהאמור לעיל, אין להעתיק ו/או לשכפל ו/או להפיץ ו/או לפרסם ו/או להשתמש בתכנים המוצגים באתר ו/או לעשות בהם כל פעולה, במישרין או בעקיפין, המהווה הפרה או פגיעה בקניין הרוחני של בעל העסק, אלא אם בעל העסק התיר זאת במפורש בכתב ומראש.
5. מדיניות פרטיות ודיוור ישיר
5.1. בית העסק אחראי לשמירת מידע של הלקוח בכפוף למדיניות הפרטיות של GeekApps .
5.2. הפרטים האישיים שיימסרו על ידי הלקוח במסגרת הזמנת המוצר יהיו כפופים למדיניות הפרטיות של בעל העסק.
5.3. בעל העסק לא ימסור ו/או יעביר את הפרטים כאמור לצדדים שלישיים, אלא בכל אחד מהמקרים המפורטים להלן: (א) אם ידרש לעשות כן על פי צו שיפוטי או לפי דין; (ב) אם יקבל התראה לנקיטה בהליכים משפטיים נגדו בגין פעולות שבוצעו על ידי הלקוח ובכל מחלוקת, טענה, תביעה, דרישה או הליכים משפטיים, אם יהיו, בין הלקוח ובין בעל העסק; (ג) אם וככל שהדבר יידרש לצורך השלמת המכירה, אספקת ו/או שילוח המוצר ו/או על מנת לספק שירות ללקוח; (ד) למטרת פניה ללקוח בכל דרך לרבות בדרך של דיוור ישיר בכל אמצעי תקשורת שתמצא לנכון (לרבות בכתב, בדפוס, בטלפון, בפקסימיליה, בדרך ממוחשבת או באמצעי אחר). הלקוח מאשר שידוע לו שלא חלה עליו חובה חוקית למסור את פרטיו האישיים וכי מסירת המידע הנ"ל נעשית מרצונו החופשי ובהסכמתו. הלקוח מסכים בזאת באופן מפורש לשימוש האמור לעיל בפרטיו האישיים ומאשר כי השימוש בהם לא ייחשב כפגיעה בפרטיות ולא יזכה אותו בכל סעד ו/או פיצוי כלשהו. לקוח המתנגד לשימוש בפרטיו האישיים ו/או שמעוניין להסיר עצמו ממאגר הלקוחות של בעל העסק ו/או שמבקש שלא לקבל פניות באמצעות דיוור ישיר - יודיע על כך לבעל העסק.
6. אחריות
6.1. בעל העסק ו/או מי מטעמו לא יישאו בכל אחריות שהיא, מכל מין וסוג, בקשר לשימוש ו/או אי השימוש במוצר שיגרום לנזק כלשהו, עקיף, תוצאתי או נסיבתי, ללקוח או לצד שלישי כלשהו, לרבות אבדן רווחים, אבדן הזדמנות עסקית, אבדן מוניטין, ירידת ערך וכיו"ב. זכותו של הלקוח כלפי בית העסק מוגבלת לזכותו להחלפת מוצר, זיכוי ו/או החזר כספי בהתאם להוראות תקנון זה וכל דין.


x

#{title}

#{text}

#{price}